Szyfrowanie SSL – Na czym właściwie polega ?

Z pewnością nie raz każdy z Was logował się do bankowości elektronicznej lub też robił zakupy w Internecie, to właśnie wtedy mamy do czynienia z certyfikatem SSL. Z pewnością nie raz każdy z Was zauważył httpS:// przed nazwą strony/sklepu czy portalu internetowego. To dokładnie dzięki temu przedrostkowi mamy pewność, że przesyłane przez nas dane są bezpiecznie, szyfrowane w taki sposób by ich odczytanie było praktycznie niemożliwe.

 

Wraz z powstaniem internetu, pojawiły się również takie osoby, których zbyt nadto interesowała cudza własność J , a w tym wrażliwe dane i informacje innych użytkowników sieci. Wymyślono zatem protokół SSL, dzięki któremu połączenia które nawiązujemy są bezpieczne. Jest to standard przy łączeniu się z np. witrynami urzędów, banków, sklepów internetowych czy też portalów internetowych do których się logujemy.

 

SSL jest protokołem  Klient – Serwer, czyli prościej mówiąc zabezpiecza połączenie naszego komputera z serwerem na którym znajduje się strona/portal do której się odwołujemy, wykorzystując odpowiednie klucze szyfrujące i certfikat.